Autor Wiadomość
sonia@0ctanet.pl
PostWysłany: Nie 17:28, 13 Sty 2008    Temat postu:

serdeczne poparcie
gość z drogi...do 4RP
gdynianka
PostWysłany: Wto 13:18, 18 Gru 2007    Temat postu: List do parlamentarzysrtów w obronie IPN

Kto chce się podpisać pod listem do parlamentarzystów w obronie IPN
Na końcu dokumentu podany jest mail na który można przesłać poparcie.
Jest mało czasu, Jadwiga Chmielowska chce złożyc list w IPN w czwartek rano.
Do Parlamentarzystów
list otwarty w sprawie IPN

Propozycja Komisji Finansów Publicznych, aby budżet IPN na rok 2008 zmniejszyć o 47,5 mln. zł świadczy o braku odpowiedzialności.
Obowiązki nałożone na IPN przez ustawodawcę nie będą mogły być zrealizowane przy tak drastycznie okrojonym budżecie, a wydatki już poniesione i prace wykonane zostaną w znacznej części zmarnowane, jeśli Parlament w konsekwencji okrojenia budżetu IPN „okroi” ustawę.
Nowym zadaniem już realizowanym przez IPN w 2007 roku jest organizacja biura lustra-cyjnego. Zaawansowane są prace nad komputeryzacją archiwów i ich zahamowanie odbije się na sprawności funkcjonowania IPN w następnych latach. Realizacja hasła wyborczego „tanie pań-stwo” przez destabilizację pracy ważnej instytucji państwowej i marnowanie środków publicz-nych prowadzi do „drogiego państwa” i jest tanim populizmem.
W konsekwencji ustawy budżetowej szykuje się nam kolejna zmiana ustawy o IPN i tzw. ustawy lustracyjnej, czyli kolejna już awantura polityczna wszczynana przez ludzi, którzy wciąż boją się ujawnienia zawartości archiwów PRL.
Nadzieje na to, że uda się Polaków wreszcie zmęczyć tematem lustracji i zniechęcić do szukania prawdy o najnowszej historii Polski są płonne. Jedni się zmęczą, a inni z tym większym zaangażowaniem i poświęceniem będą prowadzić własne dociekania. Osłabienie pozycji i moż-liwości IPN nie zahamuje też tendencji do tzw. dzikiej lustracji w doraźnych celach politycznych choćby dlatego, że kopie dokumentów, a być może i oryginały są w posiadaniu byłych funkcjo-nariuszy służb specjalnych, nie są też tajemnicą dla obcych wywiadów.
Osłabianie polskiej instytucji, która mimo wszystkich przeszkód ma opinię rzetelnej, za-graża bezpieczeństwu państwa. Wśród nieustannych ataków i zawirowań politycznych IPN do-pracował się już sporego dorobku naukowego i edukacyjnego. Jeśli Parlament podejmie kolejną próbę utrudniania pracy lub likwidacji IPN, będzie to tylko dowód, że wszystkie deklaracje o swobodzie badań naukowych, o prawie obywateli do prawdy o najnowszej historii Polski, były hipokryzją lub nazywając rzeczy po imieniu - zwykłym kłamstwem.
Umocowanie IPN w Konstytucji RP wynika wprost z Preambuły; w której czytamy:
zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku,
pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane,
pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych za-pewnić rzetelność i sprawność,
Ustanawiamy Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej

Troska o IPN jest konstytucyjnym obowiązkiem Parlamentu.

Gdańsk, 17 grudnia 2007

Joanna Duda-Gwiazda
Janina Jadwiga Chmielowska

Podpisy z poparciem prosimy składać na adres:

list.ipn@wp.pl
proszę podać ewentualnie zawód, lub funkcję i miasto

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group